Magento B2B

Magento B2B

Magento B2B

B2B, yani İngilizce açılımı "Business to Business" olan bu kısaltma, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen kısa tanımdır.
 
B2B müşterilerinin sipariş verme şekli ve bunu yapmak istedikleri sıklık farklıdır. Genellikle B2C'den farkı müşterilerin'den farkı budur.
Fiyatlandırma genellikle katmanlı veya müşteriye özeldir. Promosyonların ve sadakat planlamaları müşteriye göre farklılık gösterir.
Dahası, yerine getirme taahhütleri ve kataloglar bir müşteriden diğerine değişebilir.
 
Müşterilerimizden gelen  aynı platformda hem B2B hem de B2C müşterilerine hitap etmek, B2B ve B2C genelindeki tüm müşterileriniz için tehlikeli bir çözüme yol açabilir. 
 
 
 
B2B ve B2C çevrimiçi ticaret genellikle  ayrı tutulmuştur. Magento platformunda 2008'deki kuruluşundan bu yana çoğu zaman B2C müşterilerine yönelik olmuştur.
Tabii ki, Magento kullanıcılarının geleneksel olarak B2C platformu olan B2B'nin taleplerini başarıyla karşılayamadığını söylemek yanlış olur.
Magento'nun en büyük özelliklerinin başında, esnekliği, genişletilmesi ve değiştirilebilmesi gelmektedir.
 
Magento Yüzlerce B2B uzantısı sunan büyük bir pazar yeri olan bir oluşumdur.Webtorn olarak B2B işlevselliklerini sunabilecek yeterlilikteyiz.
 
 
Magento B2B özellikleri
 
Magento B2B platformu  kullanıcılarına  bir çok faydalar sunar. Büyük şirketler, orta ölçekli ve küçük ölçekli büyümek isteyen firmalar her zaman en iyi yaklaşım olarak  magentoyu görülmüştür. 
Her şeyden önce, özel bir çözüm, işe özgü ihtiyaçlar etrafında tasarlanabilir.
 
Peki hangi temel özellikleri bekliyoruz?
 
  • Katmanlı ve müzakere fiyatlandırma
  • Duyarlı tasarım
  • Hızlı sipariş
  • Özel kataloglar
  • Gelişmiş hesap yönetimi
  • Geliştirilmiş ERP konektörleri